Co warto wiedzieć na temat dziedziczenia ustawowego?

0
1387
Co warto wiedzieć na temat dziedziczenia ustawowego?

Po śmierci bliskiej osoby zwykle myślimy przede wszystkim o załatwieniu najważniejszych spraw, gdyż emocje nie pozwalają nam na zajęcie się sprawami mniej ważnymi. Kiedy jednak emocje opadną, wówczas niezbędne będzie zajęcie się także nimi.

Kto dziedziczy po zmarłym?

W przypadku, gdy zmarły pozostawił testament, dziedziczą po nim osoby wymienione w testamencie. Jeżeli jednak najbliżsi zmarłego nie zostali wydziedziczeni, a zostali pominięci w testamencie, wówczas mogą domagać się zachowku od spadkobiercy. Kancelaria notarialna mikołów, w której został zdeponowany testament, może zająć się realizacją zapisów testamentu.

Jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, w którym wydał dyspozycje co do sposobu rozdzielenia swojego majątku, wówczas następuje dziedziczenie ustawowe. Prawo określa, że spadek przypada najbliższej rodzinie zmarłego. W pierwszej kolejności powołaniu do spadku są zstępni i małżonek spadkodawcy. Dziedziczyć może także małżonek, rodzice i rodzeństwo.

O czym pamiętać przy dziedziczeniu ustawowym?

Prawo określa również termin, w jakim należy zainteresować się sprawami spadkowymi. Jest to sześć miesięcy od daty śmierci spadkodawcy. Kiedy więc miną najświeższe emocje, związane z odejściem bliskiej osoby, wówczas należy zająć się także i tą sprawą. Jeśli zmarły nie miał długów, a dziedziczy po nim wyłącznie jedna osoba, wówczas można pozostawić sprawy swojemu biegowi – po sześciu miesiącach spadek automatycznie przejdzie na spadkobiercę. Sprawa komplikuje się, jeżeli do spadku powołanych jest więcej osób. Muszą oni wówczas wszyscy w ciągu sześciu miesięcy przekazać swoją decyzję odnośnie przyjęcia lub zrzeczenia się spadku. W takim wypadku sprawa jest prowadzona w sądzie, który czuwa nad tym, aby spadek był podzielony właściwie.

Warto wiedzieć, że w przypadku dziedziczenia ustawowego przyjmujemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że za ewentualne długi zmarłego odpowiadamy wyłącznie do wysokości spadku, nie ryzykujemy więc własnego majątku, jak bywało przy prostym przyjęciu spadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here