Folia stretch – niezbędnik magazynu

0
566

Konkurencja w sektorze logistycznym i magazynowym wciąż rośnie. Skłania to operatorów systemów spedycyjnych do szukania oraz wdrażania kolejnych pomysłów na zwiększenie wydajności operacyjnej, ulepszenie obsługi magazynowej oraz obniżenie kosztów magazynowania towarów, które mają istotny wpływ na strukturę finansową firmy. Jednym ze sposobów na szukanie oszczędności w magazynie jest obniżenie kosztów pakowania. Można to osiągnąć już dzięki jednemu produktowi – folii stretch.

Optymalizacja kosztowa a folia stretch

Aby uzyskać przewagę konkurencyjną, również w obrębie procesów logistycznych, konieczna jest przemyślana optymalizacja kosztów operacyjnych, a także większy nadzór nad realizacją konkretnych zadań. Jedną z kluczowych kwestii kosztowych w procesie przygotowywania palet w magazynach jest folia stretch. To właśnie od ceny samych materiałów należy zacząć analizę kosztową procesu pakowania.

Folia stretch to obecnie jeden z najbardziej wszechstronnych i jednocześnie najtańszych materiałów wykorzystywanych do pakowania palet. Zasadniczym parametrem folii stretch jest jej grubość. Użycie jak najcieńszej z nich tak, aby optymalnie zabezpieczyć towar i jednocześnie zużyć jej jak najmniej, może znacząco ograniczyć koszty załadunkowe. Nie bez znaczenia jest również w tym przypadku wygoda i szybkość pakowania oraz dystrybucji tak przygotowanych towarów. Właściwie wykonana i zabezpieczona paleta może zostać przetransportowana o wiele szybciej i łatwiej z minimalnym prawdopodobieństwem uszkodzenia zapakowanego towaru. Im szybciej przebiega cały proces pakowania, tym jest on tańszy.

Niezbędnik magazynowy

Bez względu na rodzaje folii stretch wykorzystywane w infrastrukturze magazynowej, zapewniają one doskonałą stabilizacje oraz ochronę pakowanego towaru zarówno na czas przechowywania, jak i transportu. Niewątpliwym atutem jest ich duża rozciągliwość, wytrzymałość oraz uniwersalność, ponieważ nadają się do wszystkich rodzajów palet. Wysoka elastyczność folii minimalizuje ryzyko jej rozerwania, natomiast świetne właściwości samego materiału sprawiają, że folia stretch idealnie przylega i przytrzymuje ładunek, uniemożliwiając mu przesuwanie się na palecie. W zależności od rodzaju folii, można ją stosować do ręcznego lub maszynowego owijania ładunku na palecie.

Wstępny rozciąg folii obniża koszty

Decydując się na zastosowanie urządzenia do pakowania palet folią stretch, czyli wykorzystania tzw. owijarki, należy pamiętać, że nie zawsze najtańsze urządzenie będzie w stanie wpłynąć na niższe koszty pakowania. Proste owijarki do palet zazwyczaj nie posiadają wstępnego rozciągu, dzięki któremu możliwe jest znaczne oszczędzanie folii, a tym samym minimalizowanie kosztów związanych z pakowaniem. Obecność wstępnego rozciągu pozwala zmniejszyć ilość zużytej folii nawet 3-krotnie. Aby lepiej sobie uzmysłowić, jak ważną funkcją jest wstępny rozciąg folii w owijarce, wystarczy pomnożyć różnicę w ilości zużytej folii przez jej cenę, a następnie przez ilość pakowanych palet oraz liczbę dni w roku. Otrzymamy wówczas realną wartość uzyskanych oszczędności w skali jednego roku, a przy okazji okaże się, że koszt wydany na wstępny rozciąg folii stretch zwróci się szybciej niż zakładaliśmy.

Pamiętajmy również o aspekcie ekologicznym. Coraz większe restrykcje i wymogi nakładane na sektor produkcji tworzyw sztucznych sprawiają, że rozwiązania najbardziej wydajne i przyjazne środowisku naturalnemu to takie, które zużywają jak najmniej folii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here