Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

1
1649
Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

Temat zwolnień to bardzo interesująca sprawa. Standardowo zasiłek chorobowy można pobierać przez 182 dni, jednak w niektórych specyficznych przypadkach można przedłużyć ten okres. Warto posiadać taką wiedzę.

Kiedy należy dostarczyć zwolnienie do pracodawcy?

Poinformowanie pracodawcy o otrzymanym zwolnieniu lekarskim powinno nastąpić niezwłocznie (maksymalnie 2 dni), natomiast jego dostarczenie powinno nastąpić maksymalnie w ciągu 7 dni od otrzymania. W tym przypadku liczy się również weekend. Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o dostarczanie zwolnień jest fakt, że zwolnienie może zostać dostarczone nie tylko osobiście, ale także przez osobę 3 czy też nawet pocztę.

Jaki czas zasiłku chorobowego?

W czasie niezdolności do pracy otrzymuje się zasiłek chorobowy. Z tego zasiłku można korzystać przez 182 dni, jednak jeśli chodzi o ciąże to zasiłek chorobowy dostępny jest przez 270 dni. W okres zasiłkowy zalicza się:

  • wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy
  • okresy niezdolności do pracy, która była spowodowana tą samą chorobą, chyba że przerwa była większa niż 60 dni.
  • okresy leczenia w zakładach stacjonarnych leczących uzależnienia.

Po okresie zasiłku chorobowego istnieje możliwość otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie takie może zostać przyznane do czasu przywrócenia zdolności do pracy, jednak na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Zwolnienie z pracy w czasie zwolnienia lekarskiego?

W większości przypadków nie wolno zwolnić pracownika kiedy przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Jednak i od tej reguły istnieje kilka wyjątków. Możliwe jest to wtenczas gdy niezdolność do pracy trwa dłużej niż 3 miesiące a pracownik zatrudniony jest krócej niż 6 miesięcy. W przypadku dłuższego zatrudniania również istnieje możliwość zwolnienia pod warunkiem spełnienia sytuacji występujących w art 53 § 1 kodeksu pracy.

Jakie jest wynagrodzenie w czasie zwolnienia lekarskiego?

Standardowo na zwolnieniu otrzymuje się 80% wynagrodzenia, chyba że niezdolność do pracy spowodowana jest ciążą bądź też wypadkiem w czasie pracy, bądź drodze do pracy jak i z pracy.

Ogólnie przepisy związane ze zwolnieniami lekarskimi są dość proste i czytelne. Nikt nie powinien mieć problemów z ich zrozumieniem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here