Jak założyć firmę?

1
1525
Jak założyć firmę?

Załóż firmę, to nic trudnego !

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy, ale masz obawy, że nie ogarniesz wszystkich spraw formalnych, to jesteś w błędzie. To wcale nie jest aż tak trudne, jak wydaje nam się na pierwszy rzut oka. Oczywiście, przed jej założeniem musimy się zastanowić na jej rodzajem. Jeśli zakładamy firmę w Polsce to mamy całkiem sporo form działalności – zaczynając od najprostszych – czyli działalnościach gospodarczych jednoosobowych, spółek cywilnych, poprzez spółki osobowe, kończąc na spółkach kapitałowych.

W praktyce początkujący przedsiębiorcy, którzy zaczynają dopiero przygodę z własnym biznesem wybierają którąś z pierwszych dwóch form – jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. Zasady ich funkcjonowania zostały przedstawione w Ustawie Prawo Przedsiębiorców oraz w Kodeksie cywilnym. Dlatego stanowią dobrą opcje dla nowicjuszy – formalności, zarówno przy zakładaniu, jak i w dalszym funkcjonowaniu działalności, są stosunkowo proste, a koszty – niewielkie. Tym, co je od siebie odróżnia są oczywiście właściciele – jednoosobowa działalność posiada jednego, natomiast spółka cywilna zarządzana jest przez co najmniej dwóch wspólników.

Formalności – jak to z nimi jest ?

Od kiedy zaczęła funkcjonować Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej, kwestia tego jak założyć firmę, została znacznie uproszczona. Plusem na pewno jest fakt, iż scentralizowana ewidencja pozwala na złożenie dokumentów w każdym urzędzie gminy, a nawet przez internet.

No dobra, ale od czego mam zacząć ? Otóż, większość formalności dopełnia się za pomocą jednego formularza – CEIDG-1. Na jego podstawie przedsiębiorca określa m.in wszystkie swoje dane, dane firmy oraz wskazuje formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Natomiast, w przypadku spółki cywilnej, CEIDG-1 powinien wypełnić indywidualnie każdy ze wspólników.

Formularz ten można złożyć do urzędu gminy na kilka sposobów: całkowicie drogą elektroniczną, można wydrukować wypełniony formularz i udać się z nim do urzędu, ale również możesz skorzystać z tradycyjnej drogi – wypełnić go w samym urzędzie. W momencie zarejestrowania działalności, należy udać się do właściwego urzędu skarbowego, gdzie dokonuje się rejestracji jako podatnik podatku VAT. W tym celu konieczne jest wypełnienie i złożenie specjalnego formularza VAT-R. Natomiast, jeśli chodzi o ZUS, to w sytuacji jeśli wraz z drukiem CEIDG przyszły przedsiębiorca złoży ZUS, ZUA lub ZZA, nie musi dopełniać formalności bezpośrednio w ZUS.

Zatem, założenie firmy pewnością nie wydaje się trudne, na chwilę obecną formalności zostały zminimalizowane do takiego stopnia, aby nowi przedsiębiorcy mogli stosunkowo łatwo rozpocząć przygodę z własną działalnością.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here