Kiedy ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki?

0
788

W Polsce ubezpieczenia komunikacyjne są przypisane do pojazdów, a nie kierowców. To jeden z głównych powodów, z których ubezpieczyciel ma prawo do ponownego przeliczenia wysokości składki. Na czym dokładnie polega rekalkulacja i kiedy jest możliwa? Jak uchronić się przed ewentualnymi niekorzystnymi zmianami?

Rekalkulacja składki ubezpieczeniowej

Rekalkulacja składki to nic innego, jak jej ponowne przeliczenie jej wysokości przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Chociaż zwykle kojarzy się ona ze zmianami na niekorzyść właściciela pojazdu, w rzeczywistości może odbywać się w obie strony. Ubezpieczyciele mają prawo do dokonania rekalkulacji w trakcie całego okresu trwania umowy. Korzystają z niego jednak wyłącznie w pewnych określonych okolicznościach.

Rekalkulacja składki w przypadku zmiany właściciela pojazdu

Typową sytuacją, w której dochodzi do rekalkulacji wysokości składek ubezpieczeniowych jest zmiana właściciela pojazdu. Chociaż polisa przypisana jest do auta, jej cena wynika w dużej mierze z charakterystyki demograficznej właściciela (czyli jego wieku), miejsca zamieszkania, stanu cywilnego i doświadczenia za kierownicą mierzonego datą wydania prawa jazdy, a przede wszystkim posiadanych zniżek za bezszkodową jazdę.

Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której auto używane dotychczas przez 60-letniego mieszkańca małej miejscowości, legitymującego się długim stażem za kierownicą i latami bezszkodowej jazdy zostaje kupione przez świeżo upieczonego młodego kierowcę z Wrocławia, Łodzi czy Warszawy. W obrębie tego samego towarzystwa składka ubezpieczenia OC oferowana kupującemu może być nawet kilkukrotnie wyższa niż ta wyznaczona w umowie z dotychczasowym posiadaczem samochodu.

Ubezpieczyciel, szacując ponoszone przez siebie ryzyko, dokonuje wówczas rekalkulacji składki na niekorzyść świeżo upieczonego właściciela auta. W odwrotnej sytuacji, gdy doświadczony i posiadający pokaźne zniżki kierowca kupuje auto od młodszego, rekalkulacja prowadzi do obniżenia wysokości składki.

Rekalkulacja składki ze względu na nowe okoliczności

Drugi przypadek, w którym może dojść do rekalkulacji stanowią błędne dane znajdujące się w umowie ubezpieczeniowej. Nie ma znaczenia, czy do takiej sytuacji doszło celowo czy nieumyślnie. Błędne dane mogą dotyczyć między innymi przebiegu pojazdu lub jego regularnego używania przez innego kierowcę, na przykład dziecko lub współmałżonka właściciela. Nowe okoliczności najczęściej wychodzą na jaw w przypadku kolizji drogowej, jednak rekalkulacja składki nie wpływa na wypłatę odszkodowania.

Sposób na niekorzystną rekalkulację – nie warto zwlekać

Jeśli kupując auto, spodziewasz się rekalkulacji składki ubezpieczeniowej na swoją niekorzyść, nie zwlekaj z rezygnacją z dotychczasowej umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało bowiem prawo naliczyć opłatę odpowiadającą różnicy pomiędzy poprzednią a przewidywaną składką za każdy dzień trwania umowy. Zdarza się również, że informacja o należności wynikającej z rekalkulacji przychodzi już po zakończeniu okresu ubezpieczenia pojazdu. To najczarniejszy scenariusz, ponieważ wówczas nie można już odwołać się od tej decyzji.

Porównanie wielu ofert sprawia, że nawet mniej doświadczeni i nieposiadający zniżek kierowcy i właściciele aut mogą znaleźć polisę w korzystnej cenie. Wystarczy skorzystać z porównywarki internetowej KioskPolis. Więcej sprawdzonych sposobów na niskie OC można znaleźć pod tym adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here