Kupujesz samochód? O tym musisz pamiętać!

0
1061

Zakup samochodu to zwykle spore wyzwanie. Wymaga nie tylko skupienia i zdrowego rozsądku, ale także sporo pieniędzy i dobrego planowania. O czym należy pamiętać po nabyciu nowego pojazdu?

Zapłać podatek

Po zakupie samochodu to my stajemy się odpowiedzialni za wszystkie związane z nim formalności. Mamy wiele praw i tyle samo obowiązków. Jeżeli auto jest warte więcej niż 1000 złotych, musimy zapłacić od niego podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Pamiętajmy aby przed zakupem zaczerpnąć wielu informacji o aucie oraz zapoznać się z jego specyfikacją techniczną. Jednym z czynników, który warto sprawdzić to spalanie paliwa na 100 km. Możemy to zrobić za pomocą kalkulatora paliwa – kalkulator-spalania.pl.

Jego wysokość jest obliczana na podstawie wartości pojazdu, którą zweryfikuje pracownik Urzędu Skarbowego.. Zdarza się, że urzędnik powołuje biegłego, który dokonuje ponownej wyceny samochodu. Dzieje się tak wtedy, kiedy uzna, że jego wartość została wcześniej zaniżona.

Odpowiedni druk możemy pobrać ze strony urzędu skarbowego. Drukujemy, wypełniamy i zanosimy do właściwego oddziału. Mamy na to 14 dni od zakupu.

Przerejestruj

Kolejną niezwykle istotną kwestią, o której należy pamiętać po zakupie, jest przerejestrowanie auta. Robimy to w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego.

Musimy mieć przy sobie oryginał dowodu własności, czyli umowę sprzedaży, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód tożsamości lub pełnomocnictwo, potwierdzenie posiadania ważnego OC oraz dowód wykonania wszystkich koniecznych opłat. Po ich uiszczeniu dostajemy tymczasowy dowód rejestracyjny, który będzie nam służył do czasu wydania tego właściwego.

Ubezpiecz

Bardzo ważny krok, o którym pod żadnym pozorem nie możemy zapomnieć to ubezpieczenie OC. To na nas spoczywa teraz odpowiedzialność za to, by auto miało wszystkie aktualne ubezpieczenie.

Żeby wybrać to odpowiednie, najlepiej skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC, dzięki któremu możemy wyliczyć najkorzystniejszą ofertę. Pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy, a ponadto wskaże dodatkowe rozwiązania takie jak np. ubezpieczenie assistance czy NNW.

.

Kalkulator ubezpieczeń OC to najlepszy sposób na przeanalizowanie ofert różnych firm na rynku. Zobaczymy, co proponują i, co ważne, jakie mają ceny. Po zakupie samochodu ważne jest, żeby nie zapomnieć o wykupieniu polisy. Przerwa w ubezpieczeniu może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych kary nakładanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Zanim zdecydujemy się na zakup auta, powinniśmy się upewnić, że pamiętamy o wszystkich potrzebnych dokumentach i formalnościach. Podatki, rejestracje i ubezpieczenie nie zaskoczą nas, jeśli zadbamy o solidny plan działania. Dobra organizacja pozwoli nam przejść przez to bez zbędnego stresu  i nareszcie będziemy mogli się cieszyć wymarzonym samochodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here