Minimalne wynagrodzenie dla kierowców we Francji na 2019 rok

0
846

Jak wyglądają stawki dla kierowców pracujących na terenie Francji? Czy nastąpiły ostatnio jakieś zmiany? Jak pilnować wszystkich aspektów związanych z wysłaniem pracownika- kierowcy za granicę? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do czytania!

Płaca minimalna we Francji 2019

Od 01.01.2019 we Francji ogólna stawka płacy minimalnej (tzw. SMIC) wzrosła na 10,03 euro (z 9,92 euro). Takie prawo zagwarantowała tzw. ustawa Macrona (Loi Macron). Taka stawka dotyczy kierowców, którzy prowadzą pojazdy ciężarowe o maksymalnej wadze 19 ton. Z kolei wysoce wykwalifikowani kierowcy pojazdów ciężarowych mogą liczyć na nieco większą stawkę, bo wynoszącą 10,21 euro.

Zmiany, zmiany, zmiany

5 czerwca 2019r. wprowadzono zmiany – dekret określający nowe przepisy o możliwości odsyłania pracowników na terytorium Francji oraz zwiększający kary za nielegalne wykonywanie pracy. Wchodziły w życie stopniowo, od 6 czerwca 2019 do 1 lipca 2019. Zmiany są widoczne w takich aktach prawnych, jak kodeks pracy, kodeks transportu i inne ustawy szczegółowe obejmujące ten temat.
Podsumowując, zmiany oscylują wokół zaostrzenia kar za nieprzestrzeganie przepisów o odsyłaniu pracowników na teren francuski oraz przepisów uprawnień francuskiej inspekcji pracy. Należy również zwrócić uwagę na bardziej wymagające podejście do dokładności zleceniodawców w związku z oddawaniem usług pracodawcom zagranicznym. Ponadto mówi się o poukładaniu sfery informacji, które ma przekazywać władzom Francji zagraniczny pracodawca.

Przedstawicielstwo we Francji

Ustawa Loi Macron wymaga od polskich firm posiadania przedstawiciela na terytorium Francji. Brak posiadania takiego reprezentanta grozi różnymi sporymi sankcjami, m.in. 2000 euro za pracownika, następnie 4000 euro. Po co narażać się na takie kary? Przedstawicielstwo we Francji pójdzie gładko, sprawnie i bezproblemowo, jeśli postawisz na sprawdzoną firmę z pełnym pakietem usług, m.in. kontakt ze służbami, ewidencja czasu pracy, rozliczenia wyjazdów czy kontrola naruszeń czasu jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here