Na co zwracać uwagę w trakcie wynajmu mieszkania?

0
1156

W życiu każdej młodej osoby przychodzi taki czas, kiedy wyprowadza się od rodziców, kierując swoje kroki ku dorosłości. Jednym z pierwszych zadań jest znalezienie odpowiedniego lokum. O ile część osób może skorzystać z przywileju posiadania zamożnych rodziców i dostaną kluczyki do własnego mieszkania, o tyle większość musi skupić się na nieruchomościach na wynajem. Niestety ze względu na fakt, że młodzi ludzie lgną do dużych miast, rynek przepełniony jest ofertami, których ceny i standard odbiegają od średnich rynkowych. Jak więc szukać mieszkania na wynajem, na co zwracać uwagę i jakich błędów unikać? Zapraszamy do lektury.

Nie taki prosty wynajem

Szukanie odpowiedniego lokum na wynajem wcale nie należy do najprostszych. Po drodze czyha na nas wiele pułapek, które znajdują urzeczywistnienie w momencie złożenia naszego podpisu pod umową. Należą do nich przede wszystkim nieuczciwy właściciel, trudne do zdefiniowania zapisy w umowie, ukryte wady lokum czy cena, która nie obejmuje wszystkich kosztów. Wpisując więc w internecie frazę – ,,mieszkania do wynajęcia” należy mieć się na baczności i dwa razy czytać wszystkie informacje.

Uważnie czytaj oferty

Pierwszym elementem, od którego należy zacząć poszukiwanie odpowiedniego mieszkania, jest dokładne zapoznanie się z ofertą przedstawioną przez najemcę. Nieważne, czy szukamy lokalu na internecie, portalu społecznościowych czy przez numer podany w gazecie. Zawsze warto mieć w sobie dozę ostrożności i podejrzliwości. Metody stosowane przez niektórych właścicieli są bowiem podobne i często wrzucają oni ogłoszenia do kilku miejsc jednocześnie. Mając już przed oczami ofertę, sprawdź, czy są w niej podane najważniejsze informacje takie jak wyposażenie w postaci mebli, cena za kaucję, dodatkowe opłaty, okres najmu oraz rodzaj umowy. Polecamy również uważać mieszkania oferowane przez niektóre biura pośrednictwa. Ich prowizja może przekraczać nawet wysokość kaucji.

Cena

To chyba najtrudniejszy to przeanalizowania element, od którego w większość zależy czy będziemy mogli zdecydować się na dane lokum, czy nie. Niestety i tutaj czekają na nas pułapki. Można ich jednak uniknąć, stosując się kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich są eleganckie lokale za niską cenę. Nie oszukujmy się. Jeżeli przejrzałeś już co najmniej 30 ofert, masz wstępną ekspertyzę na temat tego, jakie nieruchomości dostępne są w danym przedziale cenowym. Widząc nagle luksusowy apartament w cenie kawalerki na obrzeżach, musisz mieć świadomość, że to raczej nie dobre serce najemcy, ale ukryta pułapka. Może się zdarzyć, że cena obejmuje wynajem weekendowy lub jest to po prostu studio dostępne w określonych godzinach pracy apartamentowca. Jeżeli nie szukasz lokalu dla firmy tylko mieszkania dla siebie, unikaj podobnych ofert.

Kluczowe elementy

Z drugiej strony może zdarzyć się okazja, że znajdziesz dobre mieszkanie w niskiej cenie. Koniecznie umów się z właścicielem na jego obejrzenie i zapytaj o wszystkie podstawowe kwestie, do których należą.

–> Cena za wszystko (wynajem, media, opłaty za ochronę, parking itp.)
–> Długość trwania umowy
–> Sposób zawarcia umowy
–> Okres wypowiedzenia
–> Wysokość kaucji (czy jest zwrotna?)
–> Sposób płatności
–> (Opcjonalnie) – sąsiedzi

Na koniec pamiętaj, aby nie zawierać umów online. Jakiekolwiek pieniądze powinny być dostarczane do właściciela tylko w momencie, w którym dostaniesz do ręki kopię umowy podpisaną przez obie strony. Dość częstą praktyką wśród oszustów jest również odbieranie kaucji bez wcześniejszego sporządzenia niezbędnych dokumentów. Jeżeli właściciel przekonuje Cię, że jeszcze nie przygotował umowy, a Tobie zależy na szybkim wprowadzeniu się do lokum, czego warunkiem jest uiszczenie opłaty, koniecznie potwierdź płatność osobnym dokumentem z podpisem najemcy i jego danymi z dowodu osobistego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here