Pracownicze plany kapitałowe – jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?

0
1089

PPK zostały stworzone w celu zapewnienia osobom pracującym lepszej ochrony finansowej. Program jest niezwykle przyjazny i stosunkowo tani. Ze względu na dobrowolny charakter systemu, każda osoba, która do niego przystąpiła, może w dobrowolnym momencie zrezygnować z uczestnictwa. Warto jednak wiedzieć, co PPK oznacza dla pracodawców i jakie zobowiązania są z tym programem związane.

Zarządzanie

Za wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych odpowiada właściciel firmy lub zarządzający przedsiębiorstwem podmiot prawny. Obsługę programu można jednak zlecić firmom, specjalizującym się w obszarze outsourcingu. Wdrożenie planów jest obowiązkiem każdego dużego przedsiębiorcy, jeśli w jego firmie pracuje ponad 200 osób. Jeśli zarządzający zakładem nie spełni wymogów, narzuconych przez ustalone regulacje, wówczas będzie on zmuszony ponieść finansowe konsekwencje. Duże znaczenie ma również jakość wprowadzonych zmian. Kompleksowe wsparcie warto zatem zlecić profesjonalistom w tej dziedzinie, korzystając z usług firmy ca-staff.eu.

Obowiązki pracodawcy

Według ustaleń PPK właściciel firmy powinien:

  • określić liczbę zatrudnionych w przedsiębiorstwie osób, upoważnionych do korzystania z Pracowniczych Planów Kapitałowych;
  • oszacować ilu zapisanych pozostanie w programie;
  • wybrać wraz ze związkami zawodowymi odpowiedni zakład finansowy, uprawniony do spisania rachunków wprowadzonego systemu;
  • wyszukać właściwe oprogramowanie;
  • prowadzić ewidencję pobranych składek oraz świadczeń, przekazanych na rzecz organu kapitałowego.

Pracodawca zobowiązany jest również poinformować swojego podwykonawcę o zmianie instytucji finansowej. Warto wiedzieć, że do programu Pracowniczych Planów Kapitałowych przypisane są osoby między osiemnastym a siedemdziesiątym rokiem życia. W pozostałych przypadkach konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku.

Obowiązki związane z PPK dotyczą czynności, związanych z zawarciem umowy o zarządzeniu programem. Pracodawcy powinni pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności, gdyż w przeciwnym razie może zostać wymierzona w nich kara finansowa. Wygodna opcja to zlecenie usług PPK profesjonalnym firmom, specjalizującym się w obszarze outsourcingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here