Rażące niedbalstwo, czyli jak nie korzystać z karty płatniczej?

0
1265

Karty płatnicze są niewątpliwie bardzo wygodnym sposobem na opłacanie codziennych wydatków. Warto jednak korzystać z nich rozsądnie i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Rażące niedbalstwo może się bowiem skończyć utratą karty lub pieniędzy.

Niestety, oszustwa prowadzące do utraty środków finansowych podczas transakcji przy pomocy kart płatniczych są obecnie dość częste. Na szczęście można im łatwo zapobiegać – najprostszym sposobem jest świadomość tego, w jaki sposób można stracić pieniądze, oraz zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Czego więc należy unikać i o czym warto pamiętać podczas używania karty?

Nieuwaga pierwszym powodem kradzieży lub zgubienia karty

Karta płatnicza jest swego rodzaju kluczem do wszystkich Twoich środków finansowych zgromadzonych w banku. Zgubienie karty prawdopodobnie nie spowoduje, że od razu stracisz wszystkie pieniądze. Oszuści mają jednak sposoby, by wypłacić z niej pieniądze.

Dlatego podstawową zasadą korzystania z karty płatniczej jest jej kontrola. Nie zostawiaj plecaka lub torebki bez opieki, nie wyjmuj portfela bez potrzeby, nie kładź go na sklepowej ladzie czy stoliku w kawiarni. Podczas płatności zawsze uważnie obserwuj kartę.

Jeśli już jednak dojdzie do utraty karty czy jej kradzieży, konieczna jest szybka blokada karty. Jak zastrzec kartę płatniczą? Bardzo wygodnym sposobem, dzięki któremu za pośrednictwem jednego numeru telefonu można zablokować kartę w kilku bankach, jest system zastrzegania kart Zastrzegam.pl. Co ważne, system działa zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Wystarczy, że zadzwonisz pod numer (+48) 828 828 828, a automat połączy Cię z infolinią Twojego banku, w którym zastrzeżesz utraconą kartę.

Karta bez limitu utrudnia zastrzeżenie karty

Dość częstym błędem, który popełnia wielu użytkowników kart płatniczych, jest brak limitów dotyczących dobowych wypłat gotówki czy płatności bezgotówkowych. Limit to doskonały sposób na zminimalizowanie skutków kradzieży karty. Jeśli do niej dojdzie, złodziej będzie mógł danego dnia wypłacić czy wydać jedynie określoną sumę pieniędzy.

Warto pamiętać, że ustawienia limitów można dokonać przez infolinię banku, osobiście w placówce, a także poprzez bankowość internetową. Limity można definiować osobno dla wypłat z bankomatów, płatności internetowych czy płatności w sklepach stacjonarnych.

Masz telefon? Wykorzystaj go!

Większość banków oferuje swoim klientom powiadomienia SMS-owe lub typu PUSH w aplikacji mobilnej, które sygnalizują wykonanie transakcji. Niestety, sporo osób nie korzysta z tych usług, bo uważa, że ich nie potrzebują. Jeśli ktoś przechwyci dane Twojej karty i zacznie przy jej pomocy płacić za swoje zakupy, SMS-y czy powiadomienia od razu Cię o tym poinformują. W takiej sytuacji polecamy natychmiast skontaktować się ze swoim bankiem i dokonać blokady karty.

Sprawdzaj kwoty na rachunkach

Czy wiesz, że tylko ⅓ użytkowników kart płatniczych sprawdza, czy kwota na rachunku lub paragonie jest odpowiednia? Dla nieuczciwych sprzedawców to doskonała wiadomość – dzięki temu mogą np. doliczyć do rachunku kilka złotych ponad faktyczną cenę. Kontroluj więc, czy na paragonie znajdują się wyłącznie towary lub usługi, które zostały zamówione, i proś o wydrukowane potwierdzenie dokonania transakcji.

Oczywiście zagrożeń jest znacznie więcej. Można łatwo stracić pieniądze, wypłacając je z podejrzanych bankomatów, ustawiając zbyt prosty kod PIN (np. 1234), otwierając maile od nieznanych nadawców czy korzystając z niesprawdzonych serwisów transakcyjnych, zarejestrowanych w egzotycznych krajach. Bez wątpienia jednak każde rażące niedbalstwo zwiększa ryzyko oszustwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here