Rozszerzona rzeczywistość – zastosowanie w biznesie przemysłowym

0
987
Rozszerzona rzeczywistość – zastosowanie w biznesie przemysłowym

Rozszerzona rzeczywistość już na dobre zawitała w świecie biznesu. Od dosyć dawna obecna jest w marketingu i sprzedaży, ostatnimi czasy jednak coraz częściej pojawia się również w szeroko pojętym przemyśle. Jak można wykorzystać rozszerzoną rzeczywistość w przemyśle? Jak się rozwija, i jaka będzie jej przyszłość?

Prezentacja produktu

Jedną z głównych zalet rzeczywistości rozszerzonej jest możliwość prezentacji klientom produktu oraz jego funkcjonowania. Jeżeli dane urządzenie, maszyna, czy dowolny inny produkt stosowany w przemyśle jest jeszcze niegotowy, i tak można go już przedstawić klientom, a także kontrahentom, z którymi przedsiębiorca pragnie nawiązać współpracę. Mało tego, stworzony w rzeczywistości rozszerzonej obraz można przesłać mailem, dzięki odpowiedniej aplikacji. Tym samym prezentacji produktu dokonuje się bez wychodzenia z biura. Wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość aplikacje często znajdują zastosowanie na targach handlowych, gdzie reklamuje się prototypy nowoczesnych maszyn przemysłowych.

Identyfikacja błędów

Wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości w przemyśle staje się coraz popularniejsze już na etapie projektowania urządzeń. Technologia ta pozwala wykryć błędy, które inaczej niezwykle trudno byłoby zidentyfikować. Dzięki umożliwiającym stworzenie obiektów w rozszerzonej rzeczywistości aplikacjom możliwe jest dokładne obejrzenie maszyny, która realnie jeszcze nie powstała. Ponadto, możliwe jest nawet przetestowanie jej pracy. Wczesne wykrycie potencjalnych błędów i niedoskonałości pozwala je skorygować, zanim dojdzie do wdrożenia projektu, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności. Poza tym możliwe, że niektóre wykryte błędy nie zostałyby zidentyfikowane nawet w późniejszych etapach, tym samym rzeczywistość rozszerzona zapobiega ewentualnym wypadkom, zwiększając bezpieczeństwo pracowników przemysłowych.

Bezpieczne szkolenia praktyczne

Nowi pracownicy, którzy dopiero pojawiają się w firmie, muszą przejść odpowiednie przeszkolenie z obsługi maszyn oraz zajęć BHP. Dotyczy to także starszych pracowników, jeżeli w zakładzie pojawi się np. nowe urządzenie. Często nieumiejętna obsługa maszyn może być bardzo niebezpieczna, przez co praktyczny trening z realnym sprzętem jest niemożliwy. Teoria natomiast nie wystarcza, aby odpowiednio wyedukować pracownika. Rzeczywistość rozszerzona pozwala natomiast przeprowadzić trening praktyczny w całkowicie kontrolowanych warunkach. Pracownik wykonuje poszczególne czynności, korzystając z maszyny wygenerowanej przez aplikację w rozszerzonej rzeczywistości.

Rozszerzona rzeczywistość aplikacje

Decydując się na wykorzystanie w biznesie rozszerzonej rzeczywistości, koniecznie trzeba wybrać odpowiednią aplikację. Powinna ona pozwalać na tworzenie szczegółowych obiektów 3D, które umożliwią wykorzystanie wszelkich zalet rozszerzonej rzeczywistości. Godna polecenia jest z pewnością aplikacja firmy MojoApps, wykorzystywana już przez wiele polskich przedsiębiorstw. Jej zaletą są z pewnością częste aktualizacje, stale zwiększające możliwości aplikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here