Transakcje bezgotówkowe – od czego zacząć?

0
549
Transakcje bezgotówkowe - od czego zacząć

Transakcje bezgotówkowe są powszechną formą dokonywania płatności. Przelewy, płatność kartą debetową i kredytową czy płatności mobilne nie są nowością. Jednak jeśli słowa terminal POS lub aplikacja blik nic ci nie mówią, warto czytać dalej. Od czego zacząć w sytuacji, gdy pieniądz elektroniczny jest ci obcy?

Płatności dokonujemy najczęściej w sklepie, płacąc, na przykład za zakupy spożywcze. Najprościej mówiąc, płatność gotówkowa jest wtedy, gdy wypłacamy środki z bankomatu lub z portfela. Bezgotówkowa, gdy płacimy kartą lub telefonem. Z transakcją bezgotówkową momentalnie kojarzy się karta debetowa, którą wydaje bank przy zakładaniu rachunku. Umożliwia nam płatności zbliżeniowe przez terminale płatnicze, czyli inaczej terminale POS, które umożliwiają kontakt z bankiem i autoryzację operacji.  Karty mają zazwyczaj technologię NFC, która sprawia, że przy płatności zbliżeniowej poniżej pięćdziesięciu złotych terminal płatniczy nie poprosi o kod PIN. Również nasz telefon komórkowy może działać na tej samej zasadzie. Dzięki aplikacji Mywallet nie musimy nosić ze sobą ani portfela, ani karty. Tak samo jest z blikiem, gdy zapomnimy karty, a mamy telefon komórkowy,  nie musimy się martwić. Dzięki blik możemy, między innymi dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz w sposób błyskawiczny wykonać przelew na wybrany numer smartfona.

I to nie wszystko. Transakcje bezgotówkowe  możemy wykonywać także przez zlecenia stałe. Następuje ono wtedy, gdy zlecamy bankowi przelew konkretnej kwoty z naszego konta na inne, na przykład co miesiąc. Jest to oszczędność czasu i przydatny sposób na opłacanie rachunków telekomunikacyjnych bądź mediów.

Kilka słów o karcie kredytowej. Wspomniana karta debetowa, często nazywana jest błędnie kredytową. Jednak występuje między nimi jedna zasadnicza różnica. W przypadku debetowej pieniądz elektroniczny przepływa z naszego rachunku do usługodawcy. Natomiast jeśli chodzi o kredytową, mamy do czynienia z pewnego rodzaju kredytem krótkoterminowym. Bank płaci za nasze zakupy, a my w zależności od oferty możemy spłacić dług w okresie bezodsetkowym.

Transakcje bezgotówkowe zaczynamy od najprostszych codziennych operacji. Idąc do sklepu nie musimy martwić się i szukać bankomatu. Co więcej w sytuacjach losowych, gdy na przykład zgubimy kartę, zastrzegliśmy ją, a jeszcze nie odebraliśmy nowej, możemy skorzystać z aplikacji w telefonie.

Ponadto wszystkie systemy elektroniczne mają czytelne sposoby na instruowanie użytkowników. Terminale płatnicze mają wyświetlacz, z którego krok po kroku przeczytamy co mamy robić. Zobaczymy na nim kwotę, polecenie przyłożenia karty i wpisania kodu PIN. Często poleceniom towarzyszy sygnał dźwiękowy, tak zwane ,,piknięcie’’, które świadczy o zaakceptowaniu transakcji. Wystarczy tylko zacząć, a zobaczymy jak wszechobecne i praktyczne są transakcje bezgotówkowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie firmy DASOFT- dasoft.com.pl. Znajdziesz na niej szeroki zakres usług związany z terminalami płatniczymi POS, w tym ogólnopolski serwis IT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here