Umowa najmu mieszkania – co powinniśmy wiedzieć

1
2378
Umowa najmu mieszkania - co powinniśmy wiedziec

Planujesz wynająć mieszkanie? Jeśli tak to jednym z najważniejszych rzeczy dla Ciebie będzie odpowiednio sporządzona umowa najmu mieszkania. Jest to istotne zarówno w przypadku wynajmu dla studentów, którzy będą potrzebowali mieszkania na rok jak również dla osób szukających swojego miejsca na dłuższy czas. Warto jednak wiedzieć jakie rzeczy powinna zawierać, aby zabezpieczać zarówno interesy osoby wynajmującej jak i tej, która wynajmuje. Jest to bardzo ważne ponieważ w grę wchodzą kwoty niemałe. Dlatego także warto zwrócić uwagę na informacje, które muszą znaleźć się w umowie najmu mieszkania.

  1. Dane osób podpisujących umowę – Z punktu wynajmującego dane są istotne ponieważ powinien wiedzieć gdzie zadzwonić w przypadku awarii czy też zgubienia kluczy. Trzeba upewnić się czy osoba wynajmująca ma prawa do wynajmu oraz jest właścicielem mieszkania. W przypadku wynajmu w większą ilością osób należy na umowie umieścić dane wszystkich osób wynajmujących mieszkanie. Jest to przydatne w momencie jeśli ktoś przestanie płacić.
  2. Opis przedmiotu umowy – Zawsze należy musi być sporządzony protokół zdawczo – odbiorczy. Jest to istotne zarówno dla najemcy jak i osoby wynajmującej. Na protokole trzeba zawrzeć listę wyposażenia, jej stan jak również warto wykonać zdjęcia mieszkania. Osoba, która wynajmuje mieszkanie powinna zwrócić uwagę na wszelkie braki, ubytki oraz uszkodzenia.
  3. Wysokość opłat i sposób ich uiszczania – W umowie powinny być zawarte takie kwestie jak czynsz dla wynajmującego jak również dodatkowe opłaty. W umowie powinny być zawarte takie kwestie jak prąd, gaz, ogrzewanie, internet i inne sprawy. Oczywiście warto prosić osobę, która wynajmuje o przedstawienie rachunków. Pozwoli to oszacować wysokość kosztów jakie mogą zostać poniesione podczas wynajmu.

Innymi kwestiami, które są naprawdę istotne jest czas trwania umowy, warunki wypowiedzenia, prawa oraz obowiązki każdej ze stron czy też informacje na temat kaucji. Wszystkie te informacje powinny być zawarte w sposób czytelny i jasny dla każdej ze stron. Pozwoli to zaoszczędzić problemów oraz kłopotów podczas wynajmu mieszkania. Dzięki odpowiednio przygotowanej umowie można naprawdę uniknąć wielu niedomówień.

Poniżej prezentujemy przykładową umowę najmu mieszkania w formacie DOC, DOCX oraz PDF.

Umowa najmu mieszkania – DOC

Umowa najmu mieszkania – DOCX

Umowa najmu mieszkania – PDF

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here